Біжучий рядок

"Всі хороші книги схожі в одному: коли ви дочитаєте до кінця, вам здається, що все це трапилося з вами, і так воно назавжди при вас і залишиться". Е. Хемінгуей

субота, 17 грудня 2016 р.

Адвент-календар. День сімнадцятий. Сімейний.
Післязавтра прийде головне свято всіх дітлахів - день Святого Миколая. Чи ти вже готовий до нього? Чи написав листа Святому Миколаю? Чи був ти чемним протягом цього року і заслужив на подарунки? Може, ти вже вигадав, чим будеш дивувати своїх близьких?
А поки давай знайомитись з книгою дня:
Наталя Гузєєва "Божевільний Новий Рік". - Видавництво "Майстер-клас", 2012.
Головна героїня цієї історії - звичайнісінька дівчинка Оленка - вирішила врятувати зустріч Нового року, яка через байдужість дорослих могла перетворитись на нудний вечір. Разом зі своєю подружкою Оленка організовує справжнє свято для мешканців цілого під'їзду. Книга призначена для сімейного читання. Вона показує, що незвичайно і незабутньо зустріти Новий рік можна саме вдома, у сімейному колі. 


Дорогі батьки, хочемо познайомити вас з творчим проектом “Пишемо листи Святому Миколаю”.
Автор проекту - Христя Слободян - автор і ведуча сайту "Мої жовті окуляри", присвяченого життю мами-оптиміста, яка виховує маленьку донечку і любить життя у всіх його проявах.

"Задум проекту – в тому, щоб не лише допомогти дітям (і їх батькам) написати листа до Святого Миколая, але й трошки глибше пояснити малечі традиції свята, звернути увагу дітей на моральну сторону питання, а не чисто матеріальних подарунках, як воно часто буває.

Краще з самого малку намагатись вкласти в маленьку голівку не прив’язаність до конкретних матеріальних благ, а розуміння того, що в житті добре, а що погане. Не егоїзм і хибне враження, що варто тільки захотіти, і все “впаде з неба”, а вміння відрізняти важливе від другорядного та здатність турбуватись про інших людей. Ну, це ж під батьківським наглядом і керівництвом дітки пишуть листи, правильно? Малеча сама не додумалась би що в великого святого Миколая можна просити блокнотик конче з Hello Kitty.. Мабуть, мама не пояснила, якого плану бажання краще загадувати, і що Миколай може сприяти здійсненню значно грандіозніших життєвих бажань…
Тому цим проектом хочеться змістити акценти свята. Хочеться, щоб маленькі люди розуміли, що таке доброта, турбота, чому треба бути “чемним”; замислювались над тим, чим живуть близькі їм люди; вірили, що вони самі здатні на маленькі “чуда” і що Миколай Чудотворець живе серед нас та тим чи іншим способом допомагає з найважливішими бажаннями всім, хто того потребує.


Сторінка 1. “Дорогий Святий Миколаю!”  – порожній аркуш для тексту, для старших дітей, які добре пишуть і вже вміють висловлювати свої думки. Тут можна написати все, що хочеться сказати Святому Миколаю (і про що не йдеться на інших сторінках). Для менших діток цю сторінку можна забрати або заповнити маминими руками :)
Сторінка 2. “Дозволь розповісти про себе” – аркуш, де треба намалювати власний портрет і написати декілька слів про себе. Менші дітки можуть написати лише своє ім’я, а старші – трошки розповісти про свої захоплення, вік, тощо.

Сторінка 3. “Мої близькі” – тут малюємо своїх найближчих людей: маму з татом, сестричок і братиків, бабусь-дідусів, всіх, кого вважаєм за потрібне. Хай дитина сама обере, кого намалювати, заодно задумається над значенням слова “близькі” – не обов’язково члени сім’ї, а й інші дорогі серцю люди.  Скажімо, якщо хтось має дуже ніжні стосунки з хрещеною мамою і татком – то чого ж не включити їх на сторінку з “близькими”. Або, наприклад, в сім’ї є домашній улюбленець, якого дитина любить без тями – чим не “близький”? Чи якщо в когось, так сталось, немає рідних – завжди мусять знайтись люди, які формують його найближчу “сім’ю”, навіть якщо не кровну. Портрети близьких підписуємо – власноруч, чи з допомогою старших.
Сторінка 4. “Мої хороші справи” – аркуш, де можна відзвітувати про різні позитивні вчинки і вміння дитини. Залежно від віку, можна поекспериментувати і попросити дитину самостійно згадати що доброго вона зробила (заодно матимете гарний тест на розуміння добра/зла, зрілість дитячого світосприйняття), або допомогти з варіантами “хороших справ”, скажімо: “Гарно вчуся”, “Прибираю в кімнаті”, “Помагаю мамі мити посуд”, “Доглядаю за Дружком”, “Відвідую бабусю” і т.д. Хороші справи можна описати текстом та/або схематичним малюнком.
За допомогою цієї сторінки можна навіть надихнути маля на додаткові гарні справи! Сказати: “А давай хоча б стільки-то хороших справ впишемо!” І якщо дитина згадала замало “пунктів”, запропонувати зробити їй нову гарну справу: “А що, як ти допоможеш мені з вечерею! Зможеш написати про це Миколаю!”
Сторінка 5. “Ідеї подарунків для мене” – підходимо вже до замовлення подарунків. Тут важливо, як на мене, пояснити дитині, що це власне “ідеї можливих подарунків”, а не точні пункти до виконання. Щоб Миколаю було легше визначитись, в якому напрямку думати, коли обиратиме подарунки. Також обговорити, які з цих ідей найкорисніші – речі, які справді потрібні, чи про які дитина справді мріє. Спитати, які, на думку дитини, ідеї мали б сподобатись самому Святому Миколаю? Ну, одним словом, підштовхнути “хочу” дитини в правильному напрямку.
Коли ідеї обговорені – треба їх намалювати (або зробити аплікацію чи колаж з готових картинок/наклейок) і описати текстом (самостійно чи зі старшими).
Сторінка 6. “Ідеї подарунків для близьких” – а тут пора подумати, чого корисного бракує іншим? Хай дитина запропонує свої варіанти, цікаво ж дізнатись, що вона вигадає? Або хай запитає близьких сама, чого їм найбільше хочеться від Миколая. Такою “вправою” нагадуємо малечі, що треба думати не тільки про себе, але й про інших. А також на їхньому прикладі демонструємо, що радість від подарунку може бути не в написі “Hello Kitty”, а в його функціональності (“Бабусі – теплі шкарпетки, щоб не мерзнути взимку. Татові – нову велику кружку, щоб помістилось більше чаю. А для мами – піну для ванни, щоб їй було весело купатись!”)
Сторінка 7. “Хочу попросити про когось ще..” – аркуш, де можна згадати про тих, кому підтримка Миколая особливо потрібна. Цей аркуш необов’язковий, але якщо серед знайомих дитини є люди, що зараз в скруті чи хворіють, переживають важкі часи, то можна запропонувати дитині “замовити словечко” за цих людей.  З іншої сторони, тут можна писати і просто про дуже особливих людей (найкращого друга, улюблену вчительку, тощо), які “не помістились” на сторінці з близькими, але які, як ніхто, на думку дитини, заслуговують на подарунки Миколая.
На аркуші передбачене місце для портрета та імені людини і декількох речень про те, що цій людині потрібно.
Сторінка 8. “І обов’язково принеси для всіх…” – аркуш для нематеріальних побажань. Хай малюк знає, що крім речей, які Миколай покладе під подушку, треба попросити всім здоров’я, радості, удачі, мужності, гарної погоди, доброго настрою, любові, мудрості, веселих свят… всього хорошого, що вони з мамою вигадають. Адже саме нематеріальні речі так часто в сто раз важливіші за матеріальні!
На аркуші побажання пишемо словами, а для зовсім талановитих – малюємо (завдання – не з легких!).
Сторінка 9. “Хочу бути помічником Миколая” – аркуш-місія для старших дітей. Подумайте разом: як можна допомогти Миколаю в його свято? Може, зробити приємний сюрприз близьким? Чи тій самій особливій людині, яка в скруті? Подарувати найкращому другу свою іграшку, яка йому дуже подобається? Поділитись з братом “заначкою” солодощів? Такими простими “місіями” даємо зрозуміти дитині, що творити добрі дива можемо і ми самі! Хай змалку відчує, як це приємно “давати”, а не тільки отримувати. Хай з нетерпінням чекає свята, не лише щоб знайти подарунки під подушкою, але й побачити, як зрадіють інші від його власного сюрпризу! 
Сторінка 10 (остання) – місце, де треба підписати листа, вказати ім’я, дату, лишити відбиток пальця чи долоньки. Якщо творили спільно зі старшим, то й він хай залишить відбиток. Така собі крапка по закінченню важливої справи – написання листа Миколаю! 
І Миколай цього року отримає багато добрих і світлих листів… "

Немає коментарів :

Дописати коментар