За середньовіччя книги зберігали у монастирських бібліотеках. При них діяли спеціальні скрипторії – майстерні для переписування рукописів. Фоліанти були рукописними, а їх ціна - фантастично захмарною, адже над кожною книжкою довго працювали монахи, а сам процес переписування розтягувався часом на роки. Щоб уберегти рукописи від шахраїв і злодіїв, в перших бібліотеках прийнято було прикріплювати книги до полиць ланцюгами – таким чином книгу можна було зняти з полички та почитати, не виносячи з приміщення. Ті ланцюги були такої довжини, щоб з книгою можна було працювати, але в той же час винести її з приміщення було б неможливо. Так дорогі фоліанти берегли від злодіїв аж до 18 століття.
Прикута книга з бібліотеки Гілдхол, Лондон, Англія.
Винахід друкарського верстату став епохальною подією для розвитку друкарства. І хоча книг стало більше, але для переважної кількості студентів і навіть професури вони були доступні лише в читальному залі.Книги на полицях стояли інакше, ніж зараз - корінцем від читача. Це давало змогу не заплутувати ланцюг, коли книгу знімали з полиці.
Така практика була поширена в читальних залах бібліотек, починаючи з середньовіччя і до XVIII століття.
Сьогодні у світі є кілька бібліотек, де досі збереглися прикуті книги.
Бібліотека Херефордского кафедрального собору (Англія) - найбільша в світі бібліотека з прикутими книгами. Завдяки ланцюгам, до нас дійшли унікальні видання типу "Збірника літургійної хорової музики" 1200 року або англо-саксонського "Євангелія" 780 року. Головна цінність бібліотеки - найбільша карта світу «Mappa Mundi», складена Річардом де Белло в кінці XIII - на початку XIV ст.
Бібліотека Зютфен (Нідерланди). Її створення відноситься до XVI ст. Кожна книга бібліотеки забезпечена металевою застібкою, до якої приєднаний металевий ланцюг, що проходить через фіксуючий стрижень.

Бібліотека Франциска Трігг (Англія) заснована в 1598 р. в місті Грентем. Це найстаріша з бібліотек, користуватися якою дозволено особам, які не мають відношення до духовенства або освіти. Сьогодні в бібліотеці зберігається 80 прикутих книг.
Бібліотека королівської гімназії (Гілфорд, Англія) - одна з небагатьох шкільних бібліотек, які збереглися.
Бібліотека в Умборн-Мінстері (Англія) заснована в 1686 р. Колекція прикутих книг налічує 150 примірників.
Бібліотека Malatestiana (в Чезені, Італія) - найстаріша публічна читальня в Європі, чия історія починається у 40-х роках XV століття. Внесена до реєстру ЮНЕСКО “Пам’ять світу”.
Ще надійніший спосіб вберегтися від книжкових злодіїв вигадали в 17 столітті в Ірландії. У тамтешній бібліотеці Марша (Дублін, Ірландія) читача зачиняли у клітці, де він і знаходився, допоки не дочитував рідкісну книгу.
Неймовірно цікава інформація! Дякуємо!
ВідповістиВидалити