Біжучий рядок

"Всі хороші книги схожі в одному: коли ви дочитаєте до кінця, вам здається, що все це трапилося з вами, і так воно назавжди при вас і залишиться". Е. Хемінгуей

пʼятниця, 8 травня 2020 р.

8 травня - День пам'яті та примирення

 1. Більшість істориків згодні, що Друга світова війна почалася після вторгнення Німеччини до Польщі в 1939 році.
Інші кажуть, що вона почалася тоді, коли Японія вторглася в Маньчжурію - 18 вересня 1931 року.
Деякі вчені припускають, друга світова війна насправді була продовженням першої світової війни, з перервою між ними.

* Для українців війна розпочалась в березні 1938 р., коли внаслідок Мюнхенської змови угорські війська збройно захопили новопроголошену Карпатську Україну, що перед тим була в складі Чехословаччини. В боях було втрачено 430 убитими та більше 400 пораненими бійців Карпатської України (сукупні ж втрати січовиків, за різними даним, склали від 2 до 6,5 тисяч чоловік). 

2. Друга світова війна розділилася на 2 учасників фронту:
- Країни «осі» та їхні союзники: Німеччина, Італія, Японія, Угорщина, Фінляндія, Румунія, Болгарія, Таїланд, Ірак.
- Антигітлерівська коаліція: СРСР, США, Британська імперія, Китай, Франція, Польща, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Норвегія, Югославія, Данія, Греція, Чехословаччина, Бразилія, Мексика, Ефіопія.

3. Друга світова війна тривала до 2 вересня 1945, тобто 6 років і 1 день (2194 дні).

4. У Другій світовій війні брали участь понад 60 країн, у яких проживало 80% всього населення планети. Воєнні дії відбувалися на територіях 40 країн світу.
5. Офіційно Другу світову не завершено й досі. Росія та Японія так і не підписали мирний договір.
6. Єдиною країною, яка брала участь у Другій світовій війні з перших і до останніх днів, є Британська імперія.
7. Найдовша битва Другої світової війни – Битва за Атлантику: 1939-1945 роки.
8. Із 40 000 осіб, які служили на підводних човнах під час Другої світової війни, повернулося лише 10 000 чоловік.
9. У березні 1938 року, ще до початку Другої Світової, Третій Рейх приєднав до себе Австрійську Республіку. Ця подія відома як Аншлюс.
10. 23 серпня 1939 року СРСР підписує з Третім Рейхом договір про ненапад. За тиждень Рейх за підтримки СРСР розпочне світову війну.
11. Радянський Союз вступив у світову війну за 17 днів після її початку, атакувавши слідом за Гітлером Польську республіку.
12. 22 вересня 1939 року під час передачі німцями радянській адміністрації білоруського міста Берестя проведено спільний військовий парад частин Вермахту й Червоної Армії.
13. 30 листопада 1939 року СРСР напав на Фінляндію, розпочавши радянсько-фінську війну. За розв'язання війни СРСР виключено з Ліги Націй, тогочасного аналогу ООН.
14. 7 грудня 1941 року Японія раптовим нападом на американську військову базу Перл-Харбор  на Гавайських островах розпочала війну проти США.
Хоча у першій світовій війні Японія воювала на боці (Антанти) Англії, Франції та США, вона відчула себе обдуреною в нездатності отримати велику територію, після закінчення першої світової війни. У кінцевому підсумку це спонукало Японію перейти на бік Німеччини у другій світовій війні.
15. Після капітуляції Франції її союзниця Британія змушена атакувати французький флот, щоб той не дістався німцям. Внаслідок атаки загинуло понад тисяча французьких вояків і декілька британців.
16. 6 серпня 1945 року на японську Хіросіму, а за три дні на Наґасакі американцями скинуто атомні бомби. За два дні після того СРСР оголосив війну Японії.
17. У 1944 році у Варшаві спалахнуло найбільше за всю війну повстання проти німців. Радянські війська зумисно зупинили просування до Варшави, аби надати німцям змогу розправитись із польськими повстанцями.
18. Японський офіцер Онода Хіроо протягом 30 років воював проти американців на Філіппінах, не знаючи про закінчення Другої світової війни й поразку у ній Японії.
19. 2 вересня о 9:02 за токійським часом на борту американського лінкора "Міссурі" підписано акт про беззастережну капітуляцію Японської імперії. Ця дата вважається кінцем Другої світової війни.
20. За декілька місяців після перемоги над Німеччиною у 1945 році прем‘єр-міністр Великобританії сер Вінстон Черчіль програв на виборах і полишив посаду, на якій привів Британію до перемоги.
21. Серед воюючих у Другій світовій війні країн найбільше перейшло воювати на сторону Німеччини громадян Радянського Союзу.
22. Кількість росіян, що воювали за Рейх, оцінюється у 400 тис осіб. Із росіян було сформовано понад 20 військових загонів, частин і підрозділів армії Рейху та його союзників.
23. Генерал Власов, який у складі Радянської Армії командував обороною Києва та Москви, у 1942 році потрапив у полон і перейшов на сторону Рейху, де очолив «Русскую освободительную армию».
24. Президент США Франклін Рузвельт не дожив менше місяця до капітуляції Німеччини. Він помер у квітні 1945 року від крововиливу в мозок.
25. Після окупації Франції німецькими військами за наказом Гітлера угоду про перемир‘я було підписано в тому ж вагоні, у якому Німеччина підписала угоду про закінчення Першої світової війни, яку Гітлер вважав принизливою.
26. Замість Нагасакі американці планували скинути ядерну бомбу на місто Кокура. Але пілоти не змогли атакувати Кокуру через хмарність і атакували запасну ціль – Нагасакі.
27. Останній з нацистських лідерів - Рудольф Гесс - помер у 1987 році у берлінській тюрмі, де відбував довічне ув’язнення за вироком Нюрнбергського трибуналу. 93-річного Гесса знайшли повішеним. Обставини цієї смерті досі не встановлені.
28. Із вигнанням нацистів з України 28 жовтня 1944 року наша країна не отримала волі, а відбулася зміна німецького окупанта на радянського. Результатом відновлення радянської влади на українських землях стали масові репресії та депортації сотень тисяч українців, поляків та кримськотатарського народу, смерть від масового голоду у 1946-1947 роках.
29. Після вигнання нацистів з України на її території вся військова потуга була спрямована проти національно-визвольної боротьби ОУН і УПА. Багато. Багато повстанців, опинившись у скрутному становищі, правдами-неправдами, щоб вижити, мобілізувалися у радянські війська й разом наближали перемогу. Згодом у 1945 році каральні органи НКВД багатьох з них за націоналістичне минуле кидали у концтабори.
 30. Друга світова війна повністю змінила етнічне обличчя українського суспільства:
- з України «зникли» такі впливові раніше національні меншини, як німці (виселили на схід СРСР або виїхали на Захід в Німеччину),
- кримські татари - в 1944 році були депортовані з Криму в Середню Азію,
- із майже 3 млн. українських євреїв війну пережили 800 тис. осіб (згодом 140 тис. з них виїхало до Польщі),
- із 2,5 млн. поляків до 1950 р. залишилося менше 400 тис.
Натомість, кількість росіян із довоєнних 4 млн. зросла за перше повоєнне десятиліття до 7 млн. осіб.
За матеріалами сайтів:
* редакція «Район.Луцьк»

Студентський портал

Немає коментарів :

Дописати коментар