Біжучий рядок

"Всі хороші книги схожі в одному: коли ви дочитаєте до кінця, вам здається, що все це трапилося з вами, і так воно назавжди при вас і залишиться". Е. Хемінгуей

Експериментаріум

Експериментаріум ч.6 "Сила повітря"
Спочатку ми фантазували. А чи зможете ви намалювати вітер? Нашим учасникам це вдалося. Дивіться самі і рахуйте: дерева гойдаються - раз, трава похилилася - два, листочки кружляють в повітрі - це три, солом'яний дах зірвало - чотири, хмари по небу носить - п'ять, косий дощ забиває - шість, квітку до землі прибило - сім, фіранки на вікні колишуться - вісім, флюгер на даху крутиться - дев'ять, дим з комина валить - десять, іскри від вогню летять - одинадцять, вимпел на летовищі напнутий втром - дванадцять, вітрила на човні вигнулись - тринадцять, птах в польоті крила розкинув - чотирнадцять, повітряний змій в небі візерунки виписує - п'ятнадцять.. Продовжуйте далі.
Дослід 1
Потрібно: пляшечка з-під води, повітряна кулька, сода, оцет.
Що робимо: в пляшечку наливаємо оцту, в кульку насипаємо 2-3 чайні ложки соди. Надіваємо кульку на пляшку таким чином, щоби сама кулька звисала на сторону. Підіймаємо її, сода висипається в пляшку і вступає в реакцію з оцетом. І - о чудо! - кулька дивним чином сама надувається!

Дослід 2
Потрібно: кулька, трубочка для коктейлю, скотч, олівець з гумкою, голочка.
Шо робимо: на довгий кінець трубочки скотчем примотуємо кульку, знаходимо приблизно середину трубочки і в цьому місці приколюємо голкой до гумки олівця. Надуваємо через трубочку кульку, затискаємо пальцем дірку. Тримаємо конструкцію за олівець,  відкриваємо дірочку. Повітря, вириваючись через трубочку, утворює реактивну трягу і обертає нашу кульку наче флюгер.

Дослід 3 
Потрібно: високий стакан з газированою водою, виноград.
Що робимо: в стакан наливаємо сильногазованої води і кидаємо ягідку винограду. І спостерігаємо, як бульбашки повітря підіймають ягідку з дна і несуть на поверхню, там лопаються - і виноградинка знову опускається на дно.Експериментаріум ч.5 "Лакмусовий папірець"
Дослід 1.
Червонокачанна капуста, блендер, ніж, марля, горнята, склянки, розчинники.
Спочатку необхідно вичавити сік. Для того червонокачанну капусту порізали, посікли блендером, виклали на марлю і сік вижали в горнятка. Червоні руки довго відмивали з милом.
Розлили сік червонокачанної капусти по склянкам. В нього  додавали різні елементи. В залежності від рівня кислотності чи лужності сік набував різного забарвлення. Вийшла наступна палітра.Дослід 2.
Картопля, йод, ватні палички.
Малювали розчином йоду на зрізі картоплі. Виходили красиві коричневі малюнки.

Дослід 3. Зелена яєшня.
Яйця, сік червонокачанної капусти, олія, мисочки, пательня, лопатка, ніж, тарілки, виделки.
Розбити яйця, відділити білки від жовтків. В білки влити сік червонокачанної капусти, добре вимішати. На розігріту з олією пательню вилити отриману суміш, влити жовтки, смажити до готовності. Милуватись ніжним зеленим кольором. Готову яєшню розрізати і викласти на тарілки. З задоволенням з'їсти.

_________________________________________________________________


Експериментаріум ч. 4 
Дослід 1.
Серветка, фломастери, стакан з водою.
Виріж з серветки смужку шириною до 5 см. Від нижнього краю серветки відступи  5-6 см. і постав фломастерами рядок крапочок. Опусти серветку в стакан. Налий в стакан води так, щоби вона не доходила до кольорового рядочку. Через  кілька секунд побачиш, як почнуть розтікатись кольорові доріжки.

Чому?
Дослід 2.
Пекинська капуста, харчові барвники, стакани з водою.
В стаканах з водою розведи харчові барвники. Можеш зробити стільки кольорів, скільки захочеш. В кожен стакан постав листочок пекинської капусти і залиш стояти. Через півгодини вже буде видно, як підіймається по капілярам вода з фарбою. Наступного дня побачиш, що листочки стали різнокольоровими.

Дослід 3.
Картон, борошно для млинців, харчові барвники, мисочки, вода, ватні палички, мікрохвильовка.
В кожну мисочку насип пару ложок борошна для млинців. Воду підфарбуй харчовими барвниками і обережно влий в борошно, доводячи його до стану сметани.
Далі на картоні намалюй візерунок ватними паличками, занурюючи їх в різнобарвні сметаноподібні розчини.
Потім постав готовий малюнок на 30 сек. в мікрохвильовку, щоби він запікся. Обережно діставай готовий виріб, на якому малюнок візьметься бульбашками, підніметься і стане об'ємним.

Пам'ятай: 30-40 сек., не більше!

Роботи Артема 
_____________________________________________________


Експериментаріум ч. 3. Приборкання вогняної стихії
Друже, маєш бажання подружитись з вогнем? Тоді можеш це зробити разом з нами. Кілька простих застережень з техніки безпеки, щоби не спалити хату і не наробити шкоди:
* знайди зручне місце, де ти нічого не зачепиш ліктем і випадково не перевернеш;
* подбай, щоби поруч була вода ("на всяк випадок");

* накрий стіл цератою і всі досліди роби на металевому підносі;
* якщо ненароком обпечешся, не розмахуй руками і не панікуй; треба занурити попечену ділянку під воду на 15 хвилин, тоді є висока вірогідність, що пухирів вдасться уникнути.

 Дослід перший


Тобі знадобляться:

*неглибока тарілочка

*вода

*барвник

*висока склянка

*свічка

*сірники
Налий в тарілку трохи підфарбованої води, постав свічку і підпали. Накрий її склянкою і спостерігай, що станеться: ми перекрили вогню доступ кисню, свічка загасла і спливла. Чому?
Дослід другий
Тобі знадобляться:
*Свічка
*сірники
*ліхтарик
*екран
Запали свічку і постав її перед екраном. Увімкни ліхтарик і підсвіти її ззаду. На екрані ти побачиш тінь від свічки, але не від полум'я. Чому?
Дослід третій
Тобі знадобляться:
*восковий олівець
*пластилін
*сірники
Зроби зі шматочка пластиліну підсвічник. Встроми в нього восковий олівець і підпали. В тебе вийде імпровізована свічка, яка горітиме високим рівним полум'ям. Якщо олівець нахилити, серединка витече обпікаючою рідиною. Чому?
Дослід четвертий
Тобі знадобляться:
*цукор
*сода
*алкоголь
*сірники/запальничка
На металевому підносі змішай три столових ложки цукру зі столовою ложкою соди. Скропи алкоголем (спиртом) і підпали. Ти побачиш, як на твоїх очах почнуть народжуватись дракончики. Чому?
Дослід п'ятий 
Тобі знадобляться:
*скляна пляшка з кришкою
*алкоголь
*газова запальничка з довгою ручкою.
Налий в скляну пляшку трохи алкоголю (спирту), накрий кришкою і збовтай. Швиденько перелий спирт в іншу посудину, а до пляшки піднеси запальничку з довгою ручкою. Ти побачиш, як спалахне синім полум'ям порожня пляшка. Це горять пари алкоголю.
 Дослід шостий
Тобі знадобляться:
*вовна для валяння
*сірники/запальничка
На металевий піднос поклади тонку смужку вовни для валяння і підпали її. Вимкни світло і спостерігай, як по поверхні бігатимуть іскорки.
Після досліду перевітри кімнату.
Дослід сьомий
Тобі знадобляться:
*свічка
*дві високих склянки
*циганська голка або цвях
*лінійка
*плоскогубці
*сірники/запальничка
За допомогою лінійки знайди середину свічки. Плоскогубцями візьми циганську голку або цвях і нагрій над полум'ям. Проткни свічку рівно посередині. З двох кінців зачисти фітіль. Поклади свічку на склянки так, як зображено на знімку. Підпали з обох боків. Ти побачиш, як по мірі прогорання качелька буде розгойдуватися все сильніше. Чому?

Сподіваємось, ці прості досліди тобі сподобаються. Гарного тобі настрою і яскравих вражень!
_______________________________________

Експериментаріум. Частина 2.
H2O : Що ми знаємо про воду?
Відгадайте загадку:
Перед вами 6 стаканів.
1-2-3 із водою, а 4-5-6 порожні.
Треба зробити так, щоби чергувались повний з порожнім.
При тому рухати можна лише один стакан.
Удачі!
Перше завдання "Солодка веселка"

 Візьміть 7 горняток. Розчиніть в кожному і добре перемішайте:
1. по три столових ложки теплої води,
2. харчові барвники (червоний-помаранчевий-жовтий-зелений-блакитний-синій-фіолетовий),
3. цукор (в 1-му горняткові - одна столова ложка, в 2-му - дві і т.д.)
  Далі великим шприцом набираємо кольорову рідину, починаючи з фіолетового, і обережно виливаємо в півлітрову банку.
  Якщо все зроблено правильно, кольори мусять утворити малюнок веселки.

  Друге завдання "Жовтий + блакитний = зелений. Завжди?"
  Беремо два стакана з холодною водою. В один насипаємо жовтого барвника, а в другий блакитного. Накриваємо один зі стаканів картонкою і, перевернувши, ставимо на другий. Картонку обережно витягуємо. Рідини між собою перемішуються, утворюючи зелений колір.
  Тепер беремо один стакан з холодною водою і насипаємо туди блакитний барвник. А в другий наливаємо гарячої води і додамо жовтого кольору. Ставимо стакан з гарячою водою зверху... - і бачимо, що кольори залишаються жовто-блакитними.
  Виконувати експеримент треба дуже акуратно, щоби не пролити воду.

  Третє завдання "Ефект підводного човна"
  В стакан з водою опускаємо яйце. Що робить свіже яйце в воді? Правильно, тоне. Тоді робимо крутий розчин з сіллю.... - і наше яйце спливає.

  Четверте завдання "Вирощуємо кристали"  В стаканчик з крутим сольовим розчином опускаємо вовняну нитку, прив'язану на патичок, і залишаємо приблизно на тиждень. Десь за сім-десять днів на нитці мають вирости красиві сольові кристали.


   Завдання п'яте "Сніг"
  Є кілька варіантів виготовлення снігу в домашніх умовах.
  Найпростіший: в миску витрусити вміст дитячого памперсу і розвести водою до утворення пухнастих комочків.
  Варіант з піни для гоління і харчової соди: в велику миску вичавити з балончика піну для гоління і всипати дві пачки харчової соди. Вимішати руками. Вийде ціла гора духмяного і приємного на дотик прохолодного снігу.
  Сніговик Поліни
  Сніговик Насті Безгодової
  Всі ці досліди робили учні перших-четвертих класів, які ще не вивчають в школі хімію, але "хімічать" з великим задоволенням.
  Приєднуйтесь!
  В грудні на вас чекатиме святковий новорічний експериментаріум!
  ________________________________________
  Експериментаріум в бібліотеці
  Кожну третю суботу місяця в нашій бібліотеці відбуватимуться дива. Ти хочеш дізнатись, як взаємодіють різні речовини, як виростити дракона, як зробити вулкан, чому вогню потрібен кисень і як малювати на молоці?
  Цим ми сьогодні займались на першому занятті бібліотечного експериментаріума.
   Народження дракона
   Робимо вулкан
  Хімічимо
   Молочні візерунки
   Різнобарвне диво
  Натхнення
  Наступного разу Тебе чекають такі дива: як зробити сніг, чому капуста може стати фіолетовою, як дістати веселку та ще багато цікавого.
  А книги із серії "Інтерактивна енциклопедія" вже готові поділитись своїми знаннями із вдячним читачем.
  ________________________________________________________________________
  Для допитливих читачів
  Експериментаріум в бібліотеці

  Хочеш зробити штучний сніг чи веселку? Дізнатись секрети, як харчуються рослини і від чого літають магніти? Хочеш відчути себе справжнім дослідником?


  По суботам (раз на місяць) в дитячій бібліотеці №13

   (вул. Данила Галицького, 29)
  тебе чекають цікаві заняття.
  1-4 класи на 10:00
  5-7 класи на 12:00

  Немає коментарів :

  Дописати коментар