10.09.2015 у Львові розпочинається найбільша літературна подія року - ХХІІ книжковий форум
Пропонуємо огляд найцікавіших українських бібліотек від спільноти "Український контент":
"Українці - нація, яка навіть у час гаджетів та технологій не розучилася читати.
1. Найдавніша
Найдавнішою діючою читальнею країни можна вважати Наукову бібліотеку Львівського національного університету ім. Івана Франка. Вона заснована 1608 року як книгозбірня Львівського Єзуїтського колегіуму. Фонд нараховує три мільйони видань. За більш ніж 400 років існування бібліотека бачила багато. У XVII столітті тут не просто зберігали книги, а виховували інтелектуальну еліту, яку, між іншим, зобов'язували регулярно підтримувати гідний фінансовий стан читальні пожертвами.
Минуло століття, бібліотека зазнала численних втрат під час пограбування шведами у 1704 році, проте швидко відновилася. Книги та рукописи до її фонду завозилися з усієї Європи. Поступово виникла потреба в більш облаштованому приміщенні. Так у 1905 році з'явилася нова будівля зі скляним дахом, великим читальним залом ще й розписами і написами латиною, які мали наштовхувати студентів на філософські роздуми. Попри втрати під час Другої світової війни, Наукова бібліотека Львівського національного університету не втратила головне - свою неперевершену атмосферу аристократизму, науки та благородства духу, які відчуваються й зараз.
2. Перша громадська
В 1829 році в Одесі за наказом Миколи I граф Воронцов заснував першу публічну бібліотеку на території України, а у Російській імперії вона стала другою після Імператорської бібліотеки у Санкт-Петербурзі. Головне приміщення Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького являє собою один із кращих зразків бiблiотечної архітектури в країні в стилі неокласицизму (архітектор Ф. П. Нестурх). Сам граф Воронцов доклав зусиль до заснування бібліотеки та подарував "зібрання дорогих за рiдкiсністю творів". Це були 600 томiв французьких класикiв у розкiшному виданнi Фiрмена Дiдо. Приклад губернатора наслiдували багатi одесити, i кiлькiсть книг у бiблiотецi почала швидко збiльшуватися.
Сьогодні найстаріша публічна книгозбірня України зберігає унікальний різноплановий п'ятимільйонний фонд документів з усіх галузей знань майже 130 мовами світу, який є невід'ємною складовою національної та світової культурної спадщини і перебуває під охороною держави та ЮНЕСКО.
3. Найбільша
Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського (Київ) нараховує у своєму фонді 15 мільйонів 480 тисяч книг! Зважаючи на таку цифру, недивним є той факт, що бібліотека ім. Вернадського належить до числа десяти найбільших національних книгозбірень світу.
"Вернадці" належить ще один рекорд. Вона є найбільшою за своєю площею бібліотекою країни - будівля нараховує 27 поверхів. Універсальними інформаційними ресурсами бібліотеки користується близько 500 000 читачів, яким щорічно видається до 5 мільйонів документів.
4. Найбільша дитяча
Національна бібліотека України для дітей, що в Києві на Нивках, щороку приймає більше 20 тисяч читачів, а також відвідувачів, які приїжджають на екскурсію, щоб на власні очі побачити цей казковий палац, оздоблений авторськими керамічними панно і композиціями видатної української художниці-керамістки Ольги Рапай. Книгозбірня заснована у 1967 році. Її фонд складається з 500 000 примірників книг, журналів, аудіозаписів. Національна бібліотека для дітей вчить малечу правильно працювати з інформацією, бібліотечними картотеками. Але головне - прагне прищепити сприйняття бібліотеки як місця, де можна провести час з друзями, займаючись у гуртках, показати власні таланти на творчих виступах, поділитися науковими відкриттями і дослідженнями.
5. Визнана найкращою у минулому році
Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка. Вона є другою після бібліотеки ім. Вернадського за розмірами фонду, який налічує 7 мільйонів видань. Заснована у 1886 році культурними активістами, які власними силами та доброю волею городян, що жертвували гроші або книги, за перші десять років сформували зібрання з 40 000 томів.
У 1904 році працівниця бібліотеки Л. Хавкіна створила та оприлюднила проект бібліотечної освіти, за рік її книга "Библиотеки, их организация и техника" здобула золоту медаль на Всесвітній виставці у Бельгії. Власне, освітянський рух книгозбірня підтримувала весь час свого існування. Її дитячий відділ у період революційних подій 1917 року допомагав гуртувати дітей, за допомогою книг прикрашаючи важкі будні. В наш час Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка активно співпрацює із закордонними вишами, відряджає своїх співробітників для участі у міжнародних науково-дослідницьких конференціях, отримує відзнаки від держави та харків'ян".