Саме час готуватись до вертепу, вчити ролі, майструвати різдвяну зірку і ставити шопку. Що означають всі ці дивні і малознайомі слова?
Верте́п — старовинний пересувний український ляльковий театр, де ставили п'єси про народження Христа.
Шопка, верте́пна скри́ня — переважно макет, що зображає вифлеємську стайню в ніч Різдва Христового. Може бути виконана як у мініатюрі, так і у великих розмірах. Обов'язковими елементами є фігури Ісуса Христа, Матері Божої та святого Йосипа; в шопці можуть також бути пастушки, тварини, три царі чи інші персонажі. Інколи встановлюють живі шопки, в яких замість фігур беруть участь живі люди і звірі.
Зі́рка — традиційний атрибут різдвяного обряду колядування, пов'язаний з євангельською легендою про Христа, чудесне народження якого провістила «Вифлеємська зірка». Як правило, атрибут виготовлявся із звичайного решета, до якого прилагоджували «роги» (8, 9, 10, 12 чи 16) та обклеювали різнокольоровим промасленим папером, прикрашали фольгою, стрічками й китицями. До бокових стінок могли бути прикріплені картинки на релігійні сюжети. Всередину Зірки вставляли свічку, утворюючи щось на зразок «чарівного ліхтаря». Інколи Зірка могла обертатися навколо своєї осі.
Книга дня: Мирослава Зінько "Різдвяна історяі у наліпках". - Видавництво Скриня, 2012.
Кожного року ми святкуємо Різдво, час народження Сина Божого. Та чи знаємо, як усе відбувалося?
Немає коментарів:
Дописати коментар